تایل سقفی گچی چیست؟

تایل سقفی گچی چیست؟

یکی از مواردی که در بخش دکوراتیو مورد استفاده قرار می گیرد تایل ها هستند. تایل ها علاوه بر زیبایی ظاهری در بخش نورپردازی نیز می توانند زیبایی خارق العاده ای پدید آورند.
بیشترین مورد استفاده تایل ها، استفاده به عنوان تایل سقفی است. تایل های سقفیاز انواع سقف کاذب هستند که کابرد های بسیاری دارند و از متریال های متفاوت تولید می شوند. این تنوع جنس تایل سقفی سبب شده تا کاربرد های متنوعی داشته باشند. یکی از مزایای سقف های تایلی پوشاندن تاسیسات و زیر ساخت های نظیر لوله هاست. به همین دلیل بسیار مورد توجه سازندگان قرار می گیرد. معمولا تایل های سقفی در ابعاد ۶۰*۶۰ تولید می شوند.

بیشترین مورد استفاده تایل ها، استفاده به عنوان تایل سقفی است. تایل های سقفیاز انواع سقف کاذب هستند که کابرد های بسیاری دارند و از متریال های متفاوت تولید می شوند. این تنوع جنس تایل سقفی سبب شده تا کاربرد های متنوعی داشته باشند. یکی از مزایای سقف های تایلی پوشاندن تاسیسات و زیر ساخت های نظیر لوله هاست. به همین دلیل بسیار مورد توجه سازندگان قرار می گیرد. معمولا تایل های سقفی در ابعاد ۶۰*۶۰ تولید می شوند.

یکی ازبرجسته ترین و پر طرفدارترین انواع تایل سقفی، تایل سقف گچی است. تایل سقفی گچی به نام سقف شبكه (click) نیز شناخته می شود. به منظور افزایش مقاومت تایل دربرابر نفوذ آب در مکان های مرطوب و تاسیساتی دربخش پشتی تایل روکش آلومنیوم قرار می گیرد. این صفحات در انواع دیگری مانند ساده باروکش PVC ، سوراخ دار دایره ای، مربعی ای و بدون روکش تولید و در بازار عرضه می شود.

تایل سقفی گچی روی سقف اصلی کار گذاشته می شود و دارای یک شبکه سازه سپری است که توسط آویز به سقف اصلی متصل و و تایل سقفی گچی درون این شبکه سقف کاذب قرار می گیرد.

انواع تایل سقفی گچی

تایل سقفی گچی به دو دسته: سقف کاذب ثابت و سقف کاذب مشبک تقسیم می شوند.

مزایای تایل سقفی گچی

 • راحتی نصب
 • سرعت بالا به هنگام نصب
 • دسترسی آسان به فضای تاسیساتی بلافاصله پس ازنصب
 • جلوگیری از خروج صدا، تایل سقفی گچی آکوئستیک صدا را به واسطه ی سوراخ هایی که بر روی آنها تعبیه شده یا مواد مختلفی که جذب صدا را برعهده دارد به بالای سقف هدایت میکنند و در نتیجه از خروج صدا به بیرون جلوگیری میکند.
 • تعمیر و نگهداری آسان
 • حذف عملیات رنگ آمیزی
 • سبک بودن
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • مقاوم در برابر ضربه
 • تهویه هوای مناسب
 • سازگار با محیط زیست

مراحل اجرای تایل سقفی گچی

 1. مرحله اول: اولین مرحله در اجرای تایل سقفی گچی، اجرای زیرسازی است.
 2. مرحله دوم: در این مرحله نوع و آرایش تایل بر اساس ویژگی های مختلفی نظیر نوع پوشش، نوع عایق گذاری و مقاومت آن اندازه گیری می شود و توسط جدول مندرح در دفترچه یادداشت می شود.
 3. مرحله سوم: در این مرحله دریچه های دسترسی تایل سقفی، چراغ توکار در سقف و خروجی تهویه اجرا می شوند.
 4. مرحله چهارم: در این مرحله که آخرین مرحله است در قسمت پشتی سقف عایق ها را نصب می کنند. پس از نصب عایق، درزگیری و رنگ آمیزی انجام می شود.

تایل‌ سقفی گچی ساده

تایل سقفی گچی بدون سوراخ خاصیت جذب صوت ندارد و در دو نوع زیر تولید می شود.

 • رنگ شده سفید: برای رنگ کردن این تایل ها از رنگ آکرلیک سفید استفاده شده است. اینمونه تایل سقفی قیمت مناسبی دارند و گزینه مناسبی برای پوشش سقف می باشند.
 • روکش دار (با روکش PVC بر روی تایل و یا با روکش آلومینیوم در پشت تایل) تولید می شود: تایل سقفی گچی PVC با نهایت زیبایی گزینه مناسبی برای یک دیزاین لاکچری هستند. از مزایای این نمونه تایل ها میتوان به عدم نیاز آن ها به رنگ کردن اشاره کرد.

آریا سازه تایل های گچی را در طرح های ساده (کد ۱۵۴)و حصیری (کد ۹۹۶)و تخم مرغی (۲۳۸)و پانچ نامنظم عرضه می نماید

پنل گچی یا دیوار های گچی پیش ساخته از مخلوط گچ و آب تولید می شود که دانه های گچ آن ریز تر از گچ های ساختمانی است، این پانل ها به شکل مکعب مستطیل و دارای سطح صاف هستند که به راحتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند. و همگی دارای پایه ای گچی هستند اما سطح رویین آن ها می تواند با مواد دیگری مانند گاغذ یا فایبرگلاس پوشانده شده باشد. دیوارهای گچی پیش ساخته به صورت یکپارچه ساخته می شوند.

از دیگر کاربردهای پنل گچی:

مصارف دکوراسیون ها و روکش کردن نهایی دیوار های داخلی، ایجاد سقف های کاذب گچی و بهره گیری از خواص ضد آتش، و عایق، در ساختمان هستند.

مزایای استفاده از پانل گچی در ساختمان

استفاده از پانل گچی در ساختمان مزایای بسیاری دارد از جمله این که:

 • نصب آن بسیار آسان است. زیرا این محصولات به صورت یکپارچه در ابعاد بزرگ تولید می شوند و به سرعت سقف و دیورا های با مساحت زیاد را پوشش می دهند. این محصولات برای نصب به چند ابزار ساده نیاز دارند. برای برش آن به تیغ کاتر و برای نصب آن به میخ، مته و یا حتی چسب نیاز است. زیرا پانل های گچی وزن کمی دارند. • عایق صدا بودن نیز دیگر ویژگی مهم پنل های گچی است.
 • مقاومت در برابر آتش یکی دیگر از ویژگی های مهم پانل های گچی است. به همین دلیل استفاده از آن در ساخت دیوار های داخلی طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. این دیوار ها انتقال گرمای آتش را به خوبی به تاخیر می اندازند و از گسترش آتش جلوگیری می کنند.
 • امروزه زندگی در شهر های شلوغ نیزامند شیوه ای مناسب در ساخت و ساز است که آرامش داخل خانه را به خوبی فراهم کند.
 • دوام بالا، صرفه اقتصادی و تنوع برای استفاده در طراحی داخلی از دیگر ویژگی هایی هستند که پانل های گچی را به محصولات مطلوب تبدیل می کنند.

ابعاد پانل ها ۲.۵۰*۱.۲۰ می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button